Poklade su i ludi su dani

Poklade su razdoblje između Nove godine i uskrsnoga posta u kojem se ljudi prerušavaju i maskiraju. Tada su dopuštene svakovrsne ludorije i neobična ponašanja. U većini hrvatskih krajeva pokladno ludovanje traje više dana, ponekad i tjedana, a završava obrednim spaljivanjem, vješanjem ili utapanjem pokladne lutke koja simbolizira sve nedaće i zlo iz prethodne godine. S njezinim nestankom može se ući u novo razdoblje.

Slojevitost ovih običaja ogleda se i u nazivima u hrvatskom jeziku. Naš jezik poznaje više naziva za taj period maskiranja: karneval, poklade, mesopust i fašnik.

U našoj se školi već godinama odabiru najljepše i najuspješnije maske pa smo, uoči maskenbala, ugostili našeg bivšeg učenika Ivana Vinkovića. Ivan je vrstan poznavatelj hrvatske narodne baštine pa smo ga pozvali da učenike upozna s pokladnim običajima bilogorskoga kraja. Predavanje pod nazivom Poklade su i ludi su dani održano je u školskoj knjižnici u petak 1. ožujka 2019., a posjetili su ga učenici 1.a, 1.d, 3.b, 3.c i 4.d sa svojim razrednicama Dejanom Končar, Snježanom Krznarić, Žaklinom Marčinković-Ambrozić te razrednikom Markom Dragičevićem.

U danima veselja i ludovanja ljudi našega kraja oduvijek su se pretvarali u ono što su željeli biti ili u ono čemu su se željeli izrugivati. Maske su nastajale u kućnoj radinosti, a ljudi su ih izrađivali od prirodnih materijala. Poznati bušari nosili su drvene, strašne maske izrađene od kore drveta, a njima su plašili djecu, ali i istjerivali zle sile i duhove iz svojih sela. Česte su bile i naopake maske, a jednu nam je Ivan i uživo pokazao. Uz zanimljivu priču i duhovite fotografije, naš nas je gost podsjetio na vremena kada su ljudi drugačije živjeli – skromno, ponizno, u skladu s prirodom i vjerovanjima.

Predavanje i gostovanje Ivana Vinkovića u školskoj knjižnici organizirala je knjižničarka Alica Bačeković Pavelić.

Najnovije vijesti: