Koliko jezika znaš, toliko ljudi vrijediš!

Tijekom protekla dva tjedna u školskoj smo knjižnici obilježili Europski dan jezika, koji se već dvadeset i dvije godine obilježava 26. rujna. Kako bismo kod učenika razvili svijest o postojanju različitih jezika i kultura u Europi, u prostoru knjižnice uređen je kutak posvećen stranim jezicima. Tako su učenici mogli pogledati poster posvećen europskim jezicima te pregledati neke od knjiga na stranim jezicima koje se nalaze u knjižničnom fondu. Osim toga, knjižničarka Alica Bačeković Pavelić pripremila je edukativnu igricu te križaljku za učenike.

U prvoj aktivnosti učenici su imali zadatak izvući iz košarice riječ napisanu na jednom od jezika (engleski, njemački, francuski, latinski, hrvatski), prepoznati njezino značenje te je staviti na odgovarajuće mjesto na panou. Na taj su način učenici povezivali riječi jednog jezika s ostalima te tako usvajali nove riječi. U pripremi igrice sudjelovale su i profesorice stranih jezika u našoj školi: Smiljka Bujić, Snježana Krznarić, Željkica Crnković i Danijela Feliks, koje su prevele riječi s hrvatskoga jezika na engleski, njemački, francuski i latinski. Druga aktivnost je križaljka pomoću koje su učenici ponovili osnovne informacije o europskim jezicima. Učenicima su ove aktivnosti bile zanimljive i zabavne, pogotovo što su za svoje točne odgovore bili nagrađeni bombonima, a sudjelovali su učenici 1. c, 2. b, 2. d, 3. a, 3. b i 3. d razreda.

Međukulturalno razumijevanje od osobite je važnosti unutar Europske unije, a jedan od preduvjeta za njezino postizanje jest i promicanje višejezičnosti. Poznavanje stranih jezika učenicima nudi mogućnost školovanja ili budućeg zaposlenja, a ovom smo ih aktivnošću željeli potaknuti na učenje stranih jezika te ukazati na važnost njihova poznavanja, vodeći se poznatom rečenicom „Koliko jezika znaš, toliko ljudi vrijediš!“

Alica Bačeković Pavelić, prof. i dipl. bibl.

Najnovije vijesti:

Ekonomska i birotehnička škola bjelovar

Razgovor s kandidatima

Razgovor s kandidatima za radno mjesto nastavnik/-ica engleskog jezika, održat će se u četvrtak 25. travnja 2024., s početkom u 10:30 sati, u Ekonomskoj i

Read More »