Dan hrvatske glagoljice i glagoljaštva u školskoj knjižnici

Na prijedlog Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje Hrvatski sabor proglasio je 2019. godine dan 22. veljače Danom hrvatske glagoljice i glagoljaštva. Taj je datum odabran kao spomen na dan kada je 1483. godine tiskana prva hrvatska knjiga – Misal po zakonu rimskoga dvora. Misal je bogoslužna knjiga u kojoj se nalaze tekstovi koji se izgovaraju za vrijeme mise, a ova je knjiga najstarija od ukupno šest hrvatskih glagoljskih inkunabula, knjiga tiskanih od izuma tiskarskog stroja 1455. do 1500. godine.

Ukupno je sačuvano 11 primjeraka Misala, a najstariji se čuva u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu. Protekle dvije godine ovaj smo Dan obilježavali radionicama učenja pisanja glagoljice, a ove je godine u školskoj knjižnici pripremljena izložba na kojoj možete saznati podatke o sastavljačima glagoljice (braći Konstantinu i Metodu), o važnosti glagoljičkog pisma u razvoju hrvatske pismenosti i kulture, pogledati replike najznačajnijih glagoljičkih spomenika (Bašćanska ploča, Vinodolski zakon). Uz izložbu u knjižnici, podsjetnik na Dan hrvatske glagoljice nalazi se i na posteru o prvom hrvatskom pismu glagoljici, postavljenom u školskom hodniku. Izložbom posvećenoj glagoljici započeli smo Mjesec hrvatskoga jezika (koji traje od 21. veljače do 17. ožujka) u kojemu ćemo, provodeći različite aktivnosti u našoj školi, skrenuti pozornost na važnost njegovanja i čuvanja hrvatskoga jezika, neizostavne sastavnice hrvatskoga kulturnoga identiteta.

Alica Bačeković Pavelić, prof. i dipl. bibl.

Najnovije vijesti: