UČENICI EKONOMSKE I BIROTEHNIČKE ŠKOLE, OBRTNIČKE I MEDICINSKE ŠKOLE BJELOVAR KROZ PROJEKT IZRADILI RAMPU ZA INVALIDE ZA KASAČKI KLUB BJELOVAR
U prosincu je Ministarstvo turizma i sporta u sklopu javnog poziva srednjim strukovnim školama za promociju i jačanje kompetencija strukovnih zanimanja za turizam u 2024 godini odobrilo projekt Ekonomske i birotehničke škole Bjelovar u vrijednosti od 10.000,00 € pod nazivom “Let’s ride – uključivo turističko i terapijsko jahanje”.
Ekonomskoj i birotehničkoj školi Bjelovar su partneri u projektu bili Obrtnička i Medicinska škola Bjelovar, a pridruženi partneri OSIT-udruga osoba s intelektualnim teškoćama Bjelovar, Centar za odgoj, obrazovanje i razvojnu podršku Bjelovar (bivša V. Osnovna škola), Kasački klub Bjelovar i Turistička zajednica BBŽ.
Ciljevi projekta usmjereni su na promociju konjičkog turističkog potencijala Bjelovarsko- bilogorske županije s naglaskom na terapijsko jahanje osoba s invaliditetom. Projekt je također bio usmjeren i na ukazivanje, educiranje i podizanje razine svijesti kod učenika Ekonomske i birotehničke i Obrtničke škole Bjelovar, vezano za osobe sa invaliditetom i njihovim potrebama te dobrobiti terapijskog jahanja. Projektom se željelo senzibilizirati
učenike o osnovnim značajkama konjičkog turizma i resursima Bjelovarsko-bilogorske županije, razviti poduzetnički duh kod učenika i razviti svijest o važnosti, ulozi i vrijednosti turizma.
Iz Ekonomske i birotehničke škole su u izradi i realizaciji projekta sudjelovali
Učenici Obrtničke škole Bjelovar pridonijeli su projektu izradom nacrta i rampe koja će olakšati osobama s poteškoćama pristup konjima, čineći im terapijsko jahanje pristupačnijim. Izrada rampe omogućila je učenicima stjecanje praktičnog iskustva u, a rad na ovakvom projektu dao im je i osjećaj ponosa i zadovoljstva zbog doprinosa zajednici. Time se ne poboljšava samo kvaliteta života osobama s invaliditetom, već i se pridonosi i razvoju terapijskog turizma u regiji, čineći terapijsko jahanje dostupnijim i privlačnijim za posjetitelje.
Kroz ovaj se projekt Bjelovarsko-bilogorska županija dodatno pozicionirala kao destinacija koja inkluzivnim sadržajem privlači domaće i strane goste te podržava rast turizma prilagođenog osobama s posebnim potrebama.
Na početku projekta održan je prvi radni sastanak na kojem je direktor Turističke zajednice Bjelovarsko-bilogorske županije Marcel Medak učenicima i mentorima sudionika projekta, održao predavanje o konjičkom turizmu u regiji, ističući terapijsko jahanje kao poseban segment turizma. Konjički turizam je važna grana turizma koja može privući turiste i doprinijeti lokalnom gospodarstvu. Na predavanju je bilo riječi o razvoju konjičkog turizma, mogućnostima koje nudi lokalnim zajednicama, i njegovoj ulozi u promoviranju regije kao atraktivne destinacije za ljubitelje prirode, sporta i zdravlja.
Tri učenice partnera Medicinske škole Bjelovar Ines Tomanek, Dorotea Lončar i Nirvana Sinani održale su za učenike sudionike projekta Ekonomske škole Bjelovar i Obrtničke škole Bjelovar radionicu o dobrobitima terapijskog jahanja. Na radionici su učenice Medicinske škole Bjelovar pružili informacije kako ova aktivnost poboljšava kvalitetu života osoba s invaliditetom. Terapijsko jahanje omogućuje djeci i odraslima s invaliditetom da se aktivno uključe u zajedničke aktivnosti i da se druže s vršnjacima.
Sjajni učenici Obrtničke škole Bjelovar Marko Jakupec, Dino Kolić, Šimun Matekov i Eduardo Sakaž zajedno su s mentorom pridonijeli projektu izradom i montažom nacrta i rampe, a koja će osobama s poteškoćama olakšati pristup konjima, čineći im terapijsko jahanje pristupačnijim. Izrada rampe omogućila je učenicima stjecanje praktičnog iskustva u radu s materijalima i alatima, a rad na ovakvom projektu daje im osjećaj ponosa i
zadovoljstva zbog doprinosa zajednici. Time se ne poboljšava samo kvaliteta života osobama s invaliditetom, već i se pridonosi i razvoju terapijskog turizma u regiji, čineći terapijsko jahanje dostupnijim i privlačnijim za posjetitelje.
U petak 16. svibnja održana je završna aktivnost u kojoj su Sandra Cerjanec i Petra iz Kasačkog kluba Bjelovar upoznale učenike s adventure turizmom s naglaskom na konjički i inkluzivni turizam. Turistički razvijenije zemlje od Hrvatske upravo na “adventure” i ruralnom turizmu ostvaruju najveće prihode, a Bilogora je sa svojim pitomim krajolikom idealna upravo za ovakav oblik turističke ponude. Sudionici su imali priliku educirati se o
konjima uz praktične primjene (četkanje konja, vođenje konja, hranidba, jahanje i sl.).
Za kraj su štićenici OSIT-a Bjelovar i Centar za odgoj, obrazovanje i razvojnu podršku Bjelovar (bivša V. osnovna škola) imali priliku iskušati novu rampu, koja će im sigurno donijeti mnoge benefite u budućnosti.